پیام‌های بهداشتی درباره نوع جدید آنفلوانزای A

-          مهمترین عارضه نوع جدید آنفلوانزای (H1N1)A ذات‌الریه و اشکال در تنفس است.

-     ویروس  آنفلوانزای (H1N1)A عمدتاً از طریق ریز قطره‌های دستگاه تنفس به وسیله سرفه و عطسه به طور مستقیم از فردی به فرد دیگر سرایت می‌کند. بعضاً ممکن است انتقال ویروس به طور غیرمستقیم از طریق دست زدن به اشیاء آلوده (از قبیل دستمال، دستگیره درب، میزتحریر، میز غذاخوری و آنگاه تماس دست آلوده با بینی، دهان، یا چشم صورت گیرد.

-     در حال حاضر برای نوع جدید آنفلوانزای (H1N1)A واکسن وجود ندارد ولی امکان پیدایش به واکسن موثر تا مهرماه سال جاری وجود دارد.

-     اغلب افراد مبتلا به نوع جدید آنفلوانزای (H1N1)A در ظرف چند روز با استراحت و استفاده از مایعات خود به خود بهبود پیدا می‌کنند هرچند سرفه و حالت خستگی ممکن است یا تک هفته و بیشتر ادامه یابد.

-     استفاده از داروهای ضد ویروس برای درمان نوع جدید آنفلوانزای (H1N1)A فقط در افراد پرخطر و زیر نظر پزشک ممکن است ضرورت پیدا کند.

-     آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان آنفلوانزای جدید (H1N1) نقشی ندارند و به علت خطر بروز مقاومت دارویی باید از مصرف خودسراه آنتی‌بیوتیک‌ها در مبتلایان به آنفلوانزا جداً خودداری شود.

-     در کودکان مبتلا به آنفلوانزا در صورت بروز علائمی از قبیل تنفس سریع یا اشکال در تنفس، عدم توانایی به نوشیدن، خواب‌آلودگی یا بیحالی شدید، تحریک‌پذیری، بازگشت تب یا بدتر شدن سرفه پس از یک دوره بهبودی موقت، باید سریعاً به پزشک مراجعه شود.

-     در بزرگسالان مبتلا به آنفلوانزا درصورت بروز علائمی از قبیل تنفس مشکل یا کوتاهی نفس، درد یا فشار در قفسه سینه یا شکم، گیجی ناگهانی، اختلال در هوشیاری و استفراغ شدید و پی در پی باید به پزشک مراجعه شود.

-     در فصول سرد سال به منظور پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا تا آنجا که ممکن است باید از دست دادن با دیگران خصوصاً روبوسی خودداری کرد.

-     درمان آنفلوانزا شامل استراحت، مصرف مایعات فراوان و خودداری از استعمال الکل و دخانیات می‌باشد. برای تسکین علائم آنفلوانزا می‌توان از داروهای مسکن استفاده نمود ولی مصرف آسپرین در کودکان و نوجوانانی که دارای علائمی شبیه به آنفلوانزا می‌باشند (به علت خطر بروز سندرم ری) ممنوع است لذا در کودکان و نوجوانان باید در صورت نیاز به مسکن، بجای آسپرین از استامینوفن استفاده شود.

-     در صورت تماس با فرد مبتلا آنفلوانزا باید دست‌ها را مرتباً با آب و صابون بشوییم، از تماس دست با چشم، بینی و دهان خودداری کنیم و حداقل یک متر با فرد بیمار فاصله بگیریم.

-     افرادی که مراقبت از بیماران مبتلا آنفلوانزا را عهده‌دار می‌باشند علاوه بر رعایت اصول بهداشت فردی (خودداری از تماس دست با چشم، دهان و بینی و شستن دست با صابون) باید از ماسک نیز استفاده نمایند.

-     افراد مبتلا به آنفلوانزا به منظور جلوگیری از سرایت بیماری به سایرین باید هنگام سرفه و عطسه با دستمال کاغذی جلوی دهان و بینی خود را بگیرند و پس از هر بار مصرف آن را دور بیندازند، در صورت نیاز به تماس با دیگران از ماسک استفاده کنند، دست‌ها را خصوصاً پس از سرفه و عطسه با آب و صابون بشویند و تا یک هفته پس از شروع بیماری در منزل بمانند و از رفتن به محل کار خودداری کنند.

-     افراد بالای 65 سال، زنان باردار و مبتلایان به بیماریهای مزمن قلبی، ریوی و کلیوی در برابر نوع جدید آنفلوانزای (H1N1)A بیش از سایر افراد آسیب‌پذیر می باشند.

-     از تماس نزدیک با افرادی که دچار علائم سرماخوردگی می‌باشند خودداری نمایید (حداقل یک متر با آنها فاصله بگیرید و از دست دادن و روبوسی با آنها خودداری کنید).

-     افرادی که بیمار نیستند نیاز به ماسک ندارند. تنها افرادی که از بیماران مراقبت می‌کنند باید از ماسک استفاده کنند. هم چنین بیمارانی که مجبور به مسافرت هستند و یا با سایر افراد در تماس می‌باشند بایستی از ماسک استفاده کنند.

-     به علت تشابه بین ژن‌های ویروس نوع جدید آنفلوانزای (H1N1)A و ژن‌های ویروسی که در خوک ایجاد آنفلوانزا می‌کند در گذشته اشتباهاً به این نوع آنفلوانزا، آنفلوانزای خوکی گفته می‌شده، در حالی که امروزه ثابت شده است که ویروس نوع جدید آنفلوانزای (H1N1)A دارای ترکیب منحصر به فردی از ژن‌های خوکی، مرغی و انسانی است کههرگز در گذشته وجود نداشته است.

-     در حال حاضر دلیلی وجود ندارد که همه‌گیری مربوط به نوع جدید آنفلوانزای (H1N1)A با انتقال ویروس از خوک به انسان شروع شده باشد. بنابراین اصطلاح آنفلوانزای خوکی نادرست است و نباید به کار برده شود.

/ 0 نظر / 49 بازدید