تغذیه نامناسب و عدم مصرف آب کافی سبب خشکی پوست می شود

وی ادامه داد: استفاده از ترکیبات نرم کننده ها مانع از دفع آب پوست و خشکی آن می شود که با توجه به شدت خشکی پوست این کار باید با مشورت پزشک معالج انجام شود.

وی برای جلوگیری از خشکی پوست راهکارهایی مانند کاهش درجه حرارت محل سکونت و کار، کاهش دفعات استحمام حداکثر هفته ای یک تا سه بار و استفاده از آب ولرم و پرهیز از آب داغ، استفاده از روغن حمام یا یک قاشق غذاخوری نشاسته و گلسیرین و استفاده از صابو ن های بسیار ضعیف و غیرمحرک را پیشنهاد کرد.

وی خشکی پوست را به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم کرد و افزود: نوع اولیه خشکی پوست به علت اختلال ژنتیکی در بدن، زمینه بروز بیماریهایی را بوجود می آورد که به دنبال آن نقص تولید آنزیم منجر به خشکی بسیار شدیدی پوست می شود.

دکتر اکابری شایع ترین عوامل بروز خشکی ثانویه یا اکتسابی پوست را قرار گرفتن در معرض نور خورشید، زندگی مداوم در محیط های بسیار سرد، گرم و خشک یا بادخیز، تماس مستقیم با انواع مواد شیمیایی، پاک کننده و حلال، مصرف بعضی از داروها و پیری پوست که در سنین بالای ۶۵ سال به دلیل آتروفن، کاهش کلاژن پوست و کاهش فعالیت غدد چربی به علت افزایش سن دانست.

این متخصص پوست اضافه کرد: تغذیه نامناسب و عدم مصرف آب کافی نیز سبب خشکی پوست می شوند. همچنین کمبود ویتامین های A، B و C از جمله عوامل موثر در خشکی پوست هستند که برای حل این معضل، مصرف مرکبات مانند پرتقال، نارنگی، لیموترش و گریب فروت توصیه می شود.

دکتر اکابری خاطرنشان کرد: کمبود مواد معدنی مانند روی و آهن نیز منجر به تغذیه ساختمان پوست و لکه آبی آن می شود و برای پیشگیری از فقدان آهن مصرف جگر، انواع گوشت، کنجد، کلم، عدس و زرده تخم مرغ توصیه می شود.

وی همچنین یادآور شد: روی نیز به میزان فراوانی در فرآورده های دریایی مانند انواع ماهی، میگو و نخود سبز و عدس موجود است.

 

isna

/ 1 نظر / 46 بازدید