بیماری سرطان دهان

معاینات اولیه

دندانپزشک شما ابتدا باید دهان شما را به دقت معاینه کند. در حدود 10% از معاینات دهانی ضایعات کوچک، که سطح سفید و بدون درد دارند دیده می شود. البته اغلب این ضایعات خطرساز نیستند اما به هر حال بعضی از آنها ممکن است ضایعه سرطانی باشند. معمولاً ضایعات خطرناک در هنگام معاینه از ضایعات بی ضرر تشخیص داده می شوند، هرچند بهترین روش انجام آزمایش بر روی این ضایعات است. در صورتی که شما یک زخم بر روی مخاط دهان خود (به همراه یکی از عوامل مستعد کننده) داشته باشید، دندانپزشک آنرا درمان می کند و از شما می خواهد برای معاینه مجدد مراجعه کنید. معمولاً چنانچه دندانپزشک به یک ضایعه برخورد کند که به نظر بی ضرر می رسد و علت واضح و مشخصی ندارد، از لحاظ سطحی آن زخم یک نمونه بافتی تهیه میکند که تهیه آن دردناک نیست. در صورتی که این نمونه حاوی سلول های مشکوک باشد، باید سایر مراحل تشخیص طی شود. اما در صورتی که ضایعه از نظر دندانپزشک مشکوک به ضایعه سرطانی باشد، تحت بی حسی موضعی نمونه بافتی از مناطق عمقی تر ضایعه تهیه می شود تا بررسی دقیق تری انجام شود.

 

علائم سرطان های دهان عبارتند از

-      زخمی که به آسانی دچار خونریزی می شود و بهبود پیدا نمی کند.

-      تغییر رنگ بافت مخاطی دهان.

-      وجود یک لکه ضخیم و برجسته با سطح زبر که شبیه به دمل است.

-      درد، حساسیت یا بی حسی در هر ناحیه از دهان و یا در ناحیه لب ها. بیاد داشته باشید که بایدبطور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید، زیرا در بسیاری از مناطق دهان خودتان قادر به مشاهده این ضایعات نیستند. چنانچه یکی از علائم فوق را در خود مشاهده کردید، بدون معطلی به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک شما مهارت و ابزار لازم را دارد تا وجود ضایعات سرطانی و پیش سرطانی را در دهان شما تشخیص دهد. شما با کمک دندانپزشک خود می توانید با سرطان دهان بجنگید و در برابر آن پیروز شوید.

 

درمان سرطان دهان

بطور متوسط در حدود یک سوم بیماران مبتلا به سرطان متعاقب درمان بیماری خود دچار عوارض دهانی می شوند. به همین دلیل بیماران سرطانی باید قبل و در حین درمان سرطان خود تحت معاینه دندانپزشکی قرار گیرند تا از سلامت دندان ها و مخاط دهان خود مطمئن شوند تا به این ترتیب میزان عوارض دندانی و دهانی در آنها به حداقل برسد. به عنوان مثال اغلب افرادی که تحت رادیوتراپی در ناحیه سر و گردن قرار می گیرند، دچار عوارضی از قبیل خشکی دهان، حساسیت مخاطی، حساسیت دندان ها، پوسیدگی وسیع دندانی و مشکل در حین بلع می شوند.

شیمی درمانی نیز تأثیرات مشخص و واضح بر روی مخاط دهان و دندان ها دارد. به دلیل جلوگیری از بروز این مشکلات و یا حداقل کاهش میزان صدمات وارد به دهان و دندان دندانپزشک و سرطان شناس باید قبل و در حین درمان با یکدیگر همکاری نزدیک داشته باشند. در طی مدت زمانی که شما تحت درمان سرطان ناحیه سر و گردن می باشید، باید دندان های خود را حداقل دوبار در روز با احتیاط مسواک بزنید، مگر اینکه دندانپزشک به شما روش دیگری پیشنهاد کند. ممکن است دندانپزشک علاوه بر مسواک روزانه استفاده از دهانشویه را هم تجویز کند. در صورتی که شما دچار عارضه خشکی دهان بشوید، دندانپزشک باید جایگزینی برای بزاق دهان به شما معرفی کند مانند بزاق مصنوعی.

استفاده از فلوراید هم روشی است که برای کم کردن پوسیدگی دندانها مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل اینکه بروز عفونت های دهانی ممکن است سبب ایجاد گرفتاری جدی برای شما شود. در صورت بروز این عفونت ها باید بلافاصله به دندانپزشک و یا پزشک خود مراجعه نمائید.

 

نکاتی در مورد سرطان های دهانی

-      مصرف سیگار همراه با مصرف زیاد الکل از مهمترین عوامل مستعد کننده سرطان های دهان می  باشند.

-      بروز سرطان های دهانی در افراد بالای 40 سال به مراتب بیش از افراد زیر 40 سال می باشد.

-      مطالعات نشان می دهند مصرف میوه و سبزیجات به مقدار زیاد احتمالاً از رشد و نمو ضایعات سرطانی جلوگیری می کند.

-      سرطان های دهان ممکن است بر روی هر کدام از نواحی دهان مشاهده شوند، از جمله:  لثه ها، مخاط گونه، زبان، کام نرم و سخت.

/ 0 نظر / 29 بازدید