مطالبی در مورد تنظیم خانواده: قرصهای ترکیبی ضدبارداری

مقدمه:

یکی از روش‌های جلوگیری از بارداری، مصرف قرص‌های ترکیبی است که به دو شکل HD، LD و سه مرحله‌ای (تری فازیک) موجود می‌باشد.

 

مزایای قرص‌های ترکیبی: 

-        در صورت مصرف صحیح 9/99% از بارداری جلوگیری می‌نماید.

-        برگشت سریع باروری پس از قطع روش‌ها.

-        کاهش بروز بیماریهای خوش خیم پستان و سرطان‌های رحم و تخمدان.

 

طرز مصرف: 

مصرف این قرص‌ها باید در پنج روز اول قاعدگی اغاز گردد برای اطمینان بیشتر بهتر است که مصرف آن از روز اول خونریزی قاعدگی شروع شود، قرص در ساعت خاصی از شبانه‌روز تا پایان بسته 21 عددی خورده شود، مصرف بسته بعدی پس از یک فاصله هفت روزه آغاز خواهد شد. مصرف این قرص‌ها پس از زایمان و در دوران شیردهی به دلیل تاثیر بر روی شیر مادر، (کم کردن مقدار و ترشح شدن آن در شیر) توصیه نمی‌شود.

 

فراموشی خوردن قرص‌های HD و LD

1-   در صورت فراموشی خوردن یک قرص و بخاطر آوردن آن تا زمان مصرف قرص بعدی، به محض به یادآوردن قرص فراموش شده، آن قرص خورده شود و خوردن بقیه قرص‌ها طبق معمول ادامه یابد.

2-   چنانچه دو قرص فراموش شود، به محض به خاطر آوردن در دو شب بعد، هر شب دو قرص خورده شده و مصرف بقیه قرص‌ها طبق معمول ادامه یافته و تا یک هفته نیز از یک روش کمکی پیشگیری از بارداری استفاده شود.

3-   در صورت فراموش شد بیش از دو قرص در هر زمان از سیکل، خوردن بقیه قرصها (روزی یک عدد) ادامه یابد. به مدت یک هفته از روش کمکی دیگر نیز استفاده شده و بلافاصله پس از اتمام این بسته، مصرف بسته بعدی (بدون فاصله هفت روزه) آغاز گردد.

 

فراموشی مصرف قرص تری فازیک:

1-   در صورت فراموشی مصرف یکی از قرصها در زمان مقرر و بخاطر آوردن آن در کمتر از 12 ساعت پس از زمان همیشگی، بلافاصله آن قرص مصرف و بقیه قرص‌ها در موعد مقرر خورده شود. شایان ذکر است که گذشت زمان کمتر از 12 ساعت از زمان معمول خوردن قرص، تاثیر پیشگیری از بارداری آن را کاهش نمی‌دهد.

2-   در صورت فراموشی مصرف یکی از قرصها در نوبت مقرر و بخاطر آوردن آن پس از 12 ساعت از زمان همیشگی، قرص فراموش شده خورده نشود، ولی مصرف بقیه قرص‌ها طبق برنامه ادامه یابد. در این موارد حتماً باید از یک روش کمکی دیگر (مثل کاندوم) نیز به منظور جلویگری از بارداری تا پایان بسته استفاده شود.

 

توجه: 

1-   اولین بررسی پس از 3 ماه و سپس هر 6 ماه یکبار تا دوسال، و از آن پس در صورت نبودن هرگونه مشکل هرسال اندازه‌گیری فشارخون، وزن و سایر بررسی‌ها ضروری است.

2-      طی یک هفته قبل از پایان بسته، برای دریافت بسته بعدی مراجعه نمایید.

3-      برای دریافت هریک از وسایل پیشگیری از بارداری بطور رایگان به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایید.

/ 0 نظر / 51 بازدید